Mysia Yolları Nedir ?

Mysia Yolları Nedir ?

Mysia Yolları, doğuda Misi’den başlayarak güneyde Orhaneli ilçesinin dağlık kesimine, batıda Uluabat Gölü ve ova köylerine, kuzeyde Marmara Denizi’ne kadar uzanıyor. Sessiz ve terk edilmiş görüntüsü veren köylerden geçerken veya misafirperver yöre insanıyla sohbet ederken Bursa’nın coğrafyası, doğası, tarihi ve kültürü ile Anadolu’nun bir minyatürü olduğunu fark edeceksiniz.

Antik Mysia halkının adını taşıyan Misi köyünden başlayan bir rota Nilüfer’in güneyindeki dağlık bölgeden geçip Orhaneli’nin Osmanlı mirası köylerine; batıya uzanan rotalar ise tarihî yollar ve yerleşimler­den geçerek size Uluabat Gölü’ne ve suyun öte yanındaki köylerde kültürel bir yolculuğa çıkaracak. Tahtalı ve Ürünlü’den (Kite) başlayan iki ayrı rota ise sizi Marmara Denizi’nin güney sahilindeki Kapanca’ya, antik dönem­de kurulmuş önemli bir limana götürecek. Misi’den Akçalar’a doğru pedal çevirirken yolunuz tarihî köylerden geçecek, Nilüfer’in 8.500 yıl önceki ilk sakinlerinin yaşamına ışık tutan Aktopraklık Höyük’te zamana yolculuk yapacaksınız.

Geçmiş dönemler izinlerini taşıyan yollarda ilerleyen rotalar size Antik Çağ’ın Apollonia’sı, günümüzün tarihî ve turistik yerleşimi Gölyazı’ya, Bizans Dönemi’ne uzanan bir geçmişe sahip olan Kite’ye (Ürünlü), MS 9. yüzyılda bir ticaret merkezi olan Uluabat’a (Lopadion), İpek Yolu üzerindeki Osmanlı kervansarayı Issız Han’a, Leylek Köyü Eskikaraağaç’a ulaştıracak.

Uluabat Gölü’nü çepeçevre dolaşan rotalarda Nilüfer, Mustafakemalpaşa ve Karacabey’in köylerine uğrayıp misafirperver yöre insanıyla selamlaşacak, tarlalarında ürün toplayan köylüleri, mevsimlik işçileri, balıkçıları ve avcıları gözlemleyecek, dilerseniz odun kömürü yapan torakçılara konuk olacaksınız. Eğer yanınızda kamp malzemesiyle yola çıkacaksanız Nilüfer’in dağlık kesiminde veya Uluabat’ın güneyindeki köylere yakın ormanlık alanlarda ya da Uluabat Gölü’nün batısında, Nilüfer çiçeklerinin bir örtü gibi kapladığı suya yakın sessiz bir yerde çadır kurabilecek, köylerdeki misafirhanelerde konaklama imkânı bulabileceksiniz.

Mysia Yolları bisiklet rotaları rampalarda dayanıklılığınızı sınamak, doğanın sessizliğinin tadını çıkarıp kendiniz­le başbaşa zaman geçirmek için mükemmel bir seçenek. Nilüfer, Orhaneli, Mustafakemalpaşa, Karacabey ve Mudanya ilçelerini kapsayan geniş coğrafyada belirlenen yaklaşık 850 kilometre uzunluğunda,  toplam 50 rotada her karakterde yol ile karşılaşacaksınız.

Yapmanız gereken tek şey yola çıkmak ve Mysia Yolları’nı keşfetmek

Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Tarih ve Turizm Bürosu

Tarih ve Turizm Bürosu, Misi (Gümüştepe) Mahallesi’nde bulunuyor. Çalışmaları arasında, tarih, arkeoloji, kültürel miras koruması ve halk kültürü üzerine araştırmalar sürdürmek, Nilüfer Belediyesi’nin kırsal alandaki kültür mekânlarının çalıştırılması, basılı tanıtım materyallerin hazırlanması, Nilüfer’in kırsal alanlarında kültürel peyzajın korunması ve tarihî çevre düzenlemeleri üzerine katkıda bulunmaktır.

Tarih ve Turizm Bürosu’nun kültürel miras ve kültürel peyzajı koruma alanındaki çalışmaları, Nilüfer ilçesinde doğal ve kültürel turizmi geliştirme çalışmalarına bağlıdır. Nilüfer Belediyesi, Mysia Yolları Doğa, Tarih ve Kültür Rotaları projesiyle Nilüfer ilçesi kırsal mahallelerini yürüyüş, bisiklet ve atlı yürüyüş rotaları yoluyla bağlayarak, doğa ve kültür gezileri ve köylerde kırsal turizm faaliyetlerini teşvik etmeyi hedeflemektedir.

Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Tarih ve Turizm Bürosu’nun çalıştırdığı, Nilüfer ilçesinin üç mahallesinde toplam dört kültür ve hafıza mekânı bulunmaktadır. Misi (Gümüştepe) Mahallesi’nde Mysia Fotoğraf Müzesi ve Nilüfer Edebiyat Müzesi, Gölyazı Mahallesi’nde Gölyazı Kültür Evi (Aziz Panteleimon kilisesi) ve Görükle Mahallesi’nde Mübadele Evi. Mysia Yolları’nın üç önemli kırsal mahallesinde bulunan Nilüfer kültürel mekânlarının yanı sıra, Tarih ve Turizm Bürosu’nun yayınları ve arşivine Misi (Gümüştepe) Mahallesi’ndeki merkezi binasından ulaşılabilir.

Nilüfer Belediyesi’nin “Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme Programı”na dayalı olarakyürüttüğü “Kırsal Kalkınma için Yenilikçi Yaklaşımlar” projesi kapsamında Nilüfer Belediyesi Tarih ve Turizm Bürosu bünyesinde Kırsal Turizm Merkezi kurulmaktadır. Nilüfer Kırsal Turizm Merkezi’nin amacı, Mysia Yolları Doğa, Tarih ve Kültür Rotaları ve Nilüfer kırsal kesimi kültür ve hafıza mekânlarını değerlendirerek, Nilüfer ilçesi kırsal kesimindeki yerleşimlerde tanıtım, etkinlikler ve proje hazırlanması yoluyla, kültür ve doğa turizmine dayalı alternatif, sürdürülebilir bir yerel kalkınma yolunu desteklemektedir.

Serdar Kuşku

Serdar Kuşku, Mysia Yolları Alternatif Turizm Destinasyonları ve Doğa, Tarih ve Kültür Rotaları projesinin 2016 ve 2019 yılları aşamalarını Nilüfer Belediyesi için oluşturmuştur.